Jdi na obsah Jdi na menu
 


Český šlechtic, František Schwarzenberg (Vladimír Škutina)

21. 4. 2008
Titul mě zaujal především svou spojitostí s Českými dějinami a jelikož autorem je úvodem napsáno, že si Františka Schwarzenberga velmi váží po mnoha rozhovorech, díky kterým tato kniha vznikla, byla jsem zvědavá, jak je kniha zaměřená, čemu dává z hlediska české historie přednost, jednoduše řečeno mě zajímalo, je-li obsah zaměřen pouze životu Františka a jeho rodiny, či zabředne i do událostí, které je ve své době ovlivňovaly.

 

Nutno říci, že autorovo vyprávění je velmi poutavé a i když jsem si knihu pořídila za směšnou částku 19Kč v Levných Knihách, nezklamala mě. Největší část je pochopitelně věnována životu šlechtice a postupnému přerodu České země, kterému byl František svědkem. Šlechta se ze svého původního postavení postupně propadala, ale to Františkovi nebránilo, aby dělal pro naši zemi co mohl, ať už v různých spolcích a sdruženích, či v diplomatických službách. I později, když emigroval do Ameriky, za oceánem se stále věnoval naší věci. Jako by z řádků vyzařovalo, jak Čechy miloval a jak rád jim sloužil.

 

Musím přiznat, že autorův záměr a to přiblížit tuto postavu našich dějin se podařil a kniha splnila svůj účel, dokázala mi, že František Schwarzenberg byl člověk, který svou vlast opravdu miloval a obdivuji ho, když ne za nic jiného, tak rozhodně za to, jakým způsobem to ve svém okolí dokazoval. Protože jeho slova jsou vskutku slova vlastence a zastánce České země.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář