Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vysoký pán Konopištský, Vilém Němec

5. 5. 2008

Vysoký pán Konopištský – Vilém Němec

 

Poměrně nelichotivý portrét následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este, napsán českým cestovatelem a vůdcem loveckých výprav do severní Afriky a po blízkém východu. Vilém Němec měl po jednu dobu to štěstí, že byl na Konopišti sousedem Františka Ferdinanda a tak mohl jeho rozmary pozorovat zblízka. Autor dopodrobna rozepisuje nejen Františkovi lovecké „techniky“, ale zároveň i jeho krutost k českým poddaným podněcovanou jeho chotí Žofií Chotkovou. Ostatně nenávistí k čechům byli známi oba dva.

Knížka se zaměřuje opravdu jen na Františkovo působení na Konopišťském zámku, který si sám zvolil a dokonce se musel dost snažit, aby ho pro sebe získal. Ona vidina, že Konopiště bude sídlem nového českého panovníka se dost zamlouvala i obyvatelům Benešova. Vždyť i sám František jim sliboval, že až bude vládnout, bude Benešov jeho hlavním sídlem. Všichni samozřejmě víme, že k tomu nakonec nikdy nedošlo. A tak si benešovští, těšící se na lepší zítřek spojený s panovníkem, kterého budou mít za humny, protrpěli své. Již sám František díky své nenávisti k našemu národu nebyl moc oblíbený, ačkoliv se mnohokrát snažil svým hostům dokázat opak. Vše nakonec ještě zhoršil příchod Žofie Chotkové, která se s Františkem ponejprv stýkala tajně. Žofie byla totiž především velmi lakomá. Zajímavostí například je, že ačkoliv byl František znám svou láskou k lovu, na panství nebyli žádní lovečtí psi. Podle Žofie psi žrali příliš moc a tak byli v rámci úspory na zámku zakázáni. Sama Žofie kontrolovala ledacos, aby si byla jistá, že si žádný zaměstnanec neodnesl co neměl. Ostatně co se zaměstnanců zámku týče, to by byla celá další kapitola. Nejen, že jim byl odepřen důchod po případném odchodu, který byl dříve obvyklý. Služebnictvo to na zámku opravdu nemělo lehké a už vůbec nemluvím o mysliveckém služebnictvu, které při Františkových loveckých metodách nejen že trpělo, ale zároveň bylo donucováno k porušování snad všech zásad myslivosti.

S Františkem Ferdinandem to na Konopišti skutečně nebyl žádný med, opravdu potom není divu, že dopadl tak jak dopadl.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

...

(autor, 11. 1. 2010 14:29)

A víte kdo píše články na wikipedii:-)) Ne, nezastírám, že knížka je spíš kritikou, ale je to psané z hlediska jejich poddaných, takže není se čemu divit:-)

PÁN KONOPIŠTSKÝ

(HONZA, 5. 1. 2010 8:19)

JEN JESTLI JE TO PRAVDA KDYŽ PODLE wikipedie
měl v plánu, po usednutí na trůn, uskutečnit přeměnu Rakousko-Uherské monarchie ve federaci Spojených států...sOUSEDI SE VĚTŠINOU RÁDI POMLOUVAJ!!!! :)