Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nový Bor, něco o mém městě

19. 12. 2007

 
NOVÝ BOR

 

V brožurce o tomto pěkném městečku na severu Čech byste se dočetli, že je bránou Lužických hor, městem skla, zeleně a zahrad. Nejznámější je stále díky sklu, které ho proslavilo v minulosti a i nyní je ve městě i jeho okolí nespočet skláren. I jedna z nejvýznamnějších postav města, Bedřich Egermann má co dočinění se sklem, významný sklář, vynálezce sklářských technik a podnikatel mimojiné vynalezl červenou a žlutou lazuru. Výstavu o tomto sklářském mistrovi je možné shlédnout ve Sklářském muzeu, které se nachází na náměstí Míru. Kromě stálé výstavy právě o Bedřichu Egermannovi je možné zde najít výjimečný soubor unikátních sklářských exponátů. Součástí expozice jsou modely dílen a sklářské hutě, historické ale i moderní skleněné výrobky.

 
Nový Bor, dříve nazývaný Haidou byl povýšen na město roku 1751 a to císařovnou Marií Terezií. Město se rozvíjelo především díky podpoře rodu Kinských, který sídlil nedaleko, ve Sloupu v Čechách, rovněž ale za svůj rozkvět vděčilo Žitavské cestě z České Lípy do Rumburka, která byla odkloněna a vedla přímo městem.

 
Za zmínku stojí pozdně barokní stavba kostelu Nanebevzetí panny Marie s hranolovu věží zakončenou bání s dvěma lucernami, který je významnou architektonickou, kulturní a církevní památkou. V protilehlém koutu náměstí stojí bývalá panská sýpka, městem koupená v roce 1852, upravená na městský úřad, jedná se o dvoupatrovou barokní budovu s mansardovou střechou. Mezi další významné budovy patří i secesní budova pošty a základní škola na náměstí Míru, jejíž historie sahá až do roku 1765 kdy zde bylo zahájeno první vyučování, tenkrát ještě v piaristické škole. Na třídě T. G. Masaryka v objektu č. p. 45 je jedinečný sál se stropními malbami Josefa Navrátila, který slouží jako koncertní a výstavní síň. Na kraji města se nachází unikátní lesní hřbitov, zasazený přímo do lesního porostu, v areálu hřbitova je také popraviště Rumburských hrdinů, kde roku 1918 vzbouření vojáci zaplatili za rebélii svými životy.Jak už to tak bývalo, po druhé světové válce se růst města pozastavil, po ní odešlo mnoho sklářských odborníků, což poznamenalo nejen sklářskou výrobu, ale právě i úspěšný rozvoj města. A bylo to opět sklo, které modernizaci provozů ve městě, novým technologiím a tradiční rukodělné práce u pecí získalo nová odbytiště a postavilo město znovu na nohy. Ve městě vyrostly panelové domy, které mnohdy hyzdí, ale v Novém Boru postupně procházejí modernizací a tím se jejich původně ošklivý vzhled trošku vylepšuje. Během dvou desetiletí ale díky nim vzrostl počet obyvatel na dvojnásobek, nyní je toto milé městečko na pokraji Lužických hor domovem pro 12tisíc jeho obyvatel.


Okolí Nového Boru s množstvím rekreačních chalup a zařízeními pro volný čas nabízí návštěvníkům další atrakce: přírodní koupaliště ve Sloupu, v zimním období nedaleký areál na Polevsku s vlekem a upravovanou, skalní hrad Sloup, unikátní přírodní výtvor Panskou skálu (Varhany) na Práchni u Kamenického Šenova, Havraní skály mezi Novým Borem a Radvancem a v neposlední řadě přírodní rezervace Klíč s kamenným mořem, která symbolizuje krásu Lužických hor.

 


 


 

 

Náhledy fotografií ze složky Novoborsko