Jdi na obsah Jdi na menu
 


Drobné sakrální památky kolem nás

25. 11. 2007

Drobné sakrální památky kolem nás


Křížky, boží muka a kapličky pamatují již mnoho. Jsou tu s námi už stovky let a mohly jen přihlížet svému uctívání, ale i nenávisti a lhostejnosti. Mnohdy si neuvědomujeme s jakou láskou a oddaností byl ten či onen křížek postaven. Nebyl to jen kus kamenem kterým je dnes pro většinu kolemjdoucích. Měl svůj smysl, lidé v něj doufali a modlili se k němu. Ať už šlo o bohatě zdobený kříž posazený v kamenném soklu, či o dřevěný kříž postavený chudým sedlákem, lidé v ně věřili. A každá tato stavba měla svůj důvod. Starý muž na sklonku svého života postavil kříž z lásky k Bohu, lidé chtěli určité místo vysvětit a odvrátit pohromu, postavili tedy kříž a odvolávali se k Boží pomoci.

Často byl kříž postaven ze žalu či úcty k osobě, která na místě zemřela, ať již přirozenou či násilnou smrtí. Každý poutník se na místě zastavil a ukázal solidaritu pokleknutím a motlitbou. Dnes bychom jen těžko čekali na podobný projev. Tyto památky jsou mnohdy ve velmi špatném stavu. Schovány v zástavbě, poničeny, nebo zcela rozloženy na jednotlivé segmenty, z nichž mnoho chybí.

Ale po útrapách, které zažili kvůli poválečné nenávisti vůči „všemu německému“( tedy i křížkům s německými nápisy), se jim přeci jen blýská na lepší časy. Ani na krásnolipsku už totiž není výjimkou, když najdete tyto sakrální památky opravené.

Také se zastavíte u zborceného křížku či zpustošené kapličky? Už to málo je dost, protože se těmto „pamětníkům“ alespoň podařilo upoutat Vaši pozornost. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář