Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křížová cesta v Krásné Lípě

25. 11. 2007

Krásnolipská křížová cesta

 

Je v centru města a přeci tak trochu ztracená. Když jsem krásnolipskou křížovou cestu poprvé navštívila, byl to také uplakaný podzim, který znásobil tu ponurou atmosféru. Jednotlivé části třinácti pískovcových zastavení jsou poházeny všude možně, doslova není kámen na kameni a umístění kaple můžeme už pouze tušit. Mezi padajícím listím jsem si představovala doby, kdy zde bylo vše na svém místě a trousily se tudy davy lidí. Nastrojení občané Krásné Lípy i dalecí poutníci. A co teprve v den jejího vysvěcení roku 1859, to bylo na Kostelním vrchu slávy. Křížová cesta byla naproti ostatním sice vcelku skromná, ale to jí neubíralo na kráse. Bylo by zajímavé, kdybychom nyní mohli vidět, jak tehdy toto poutní místo vypadalo.

V řádně oploceném areálu bylo kromě nově vysazených lip také spousta květin, které místu dávaly slavnostní vzhled. Zastavení Ježíšovy poslední cesty byla doplněna obrazy Augusta Frinda a kaple Božího hrobu lákala k nahlédnutí. Ke křížové cestě byl přístup nejen od kostela Máří Magdalény, ale také schodištěm z Kyjovské ulice, které lemuje několik dalších dnes již prázdných podstavců či výklenků, na kterých byly pravděpodobně také výjevy z Kristova života.

Dnes sem zavítá nejčastěji mládež nemající o významu tohoto místa potuchy, nebo zahrádkáři svážející sem odpad ze svých zahrad. Přestože křížová cesta není v nejlepším stavu, oproti obdobným pamětihodnostem ve Velkém Šenově či Království má alespoň jednu výhodu – jednotlivá zastavení sice nevypadají jak by měly, ale můžeme zde naleznout téměř všechny jejich části v dobrém stavu. Což je dobrá zpráva, pokud by někdy v budoucnu byla snaha o její rekonstrukci.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář